WYMIANA TERMOPAST I TERMOPADÓW W iMac’ach

Wymieniamy materiały termoprzewodzące w iMac. Mamy świadomość jak ważne jest, by moduł chłodzenia miał jak najlepsze wsparcie, dlatego posiadamy różne rodzaje past. Po konsultacji z klientem, stosujemy zawsze tą najbardziej adekwatną do przeznaczenia komputera. Nasi serwisanci mają doświadczenie w nakładaniu materiałów termoprzewodzących i wiedzą, która technika aplikacji będzie optymalna dla danego podzespołu.


Wymieniamy i uzupełniamy materiały termoprzewodzące w iMac’ach.

Świadome połączenie składników w celu uzyskania substancji, która obniżałaby temperaturę wewnątrz urządzenia, zaowocowało kilkoma wariantami preparatów. Do najpopularniejszych należą pasty i taśmy, ale można spotkać się także ze sprejem czy podkładką. Każdy z tych produktów znajduje swoje zastosowanie w zależności od umiejscowienia oraz wymagań danego sprzętu. Oprócz rodzaju, olbrzymie znaczenie mają surowce wykorzystywane przy produkcji. I tak obecność srebra czy miedzi znacznie poprawi przewodnictwo materiału, ale nie zbliży się już do właściwości oferujących przez diament.

Braki taśm i ubytki past przyczyniają się do szybszego nagrzewania się komputera. Ten mankament kompensowany jest przez wentylację – wiatraki włączają się wcześniej, pracują dłużej i intensywniej. Taki stan rzeczy nie wróży nic dobrego; usterka układu chłodzenia to najniższy wymiar kary za zaniedbanie urządzenia. Gorzej, jeśli wskutek takiej eksploatacji ucierpi procesor czy karta graficzna. Wówczas pozostaje pluć sobie w brodę i wyciągnąć z tego lekcję na przyszłość.

W IVITER Apple, oprócz samej wymiany materiałów termoprzewodzących, oferujemy kompleksową konserwację iMac’a. Darmowa i niezobowiązująca diagnostyka wykaże, które miejsca wymagają interwencji, a nasi eksperci zaproponują odpowiednie zabiegi. Posiadamy zaplecze bogate w komponenty i substancje wszelkiej maści, które z powodzeniem usprawniają pracę komputera i których to nie żałujemy podczas aplikowania na podzespoły!

Przebieg procesu wymiany.

Internet obfity jest w instrukcje samodzielnej aplikacji materiałów termoprzewodzących, jednak przestrzegamy przed wykonywaniem tego zabiegu na własną rękę. Proces wymiany musi zostać wykonany z precyzją popartą wiedzą i doświadczeniem – czyli dokładnie tak, jak to robią nasi serwisanci!

Naniesienie past zaczyna się od demontażu komponentów. Następnie lokalizowane są powierzchnie z ubytkami materiału. Potem pozostaje przykleić termopad lub zaaplikować termopastę.

Jak dużo jej położyć, w jakim dokładnie miejscu, jak rodzaj wybrać – są to istotne pytania, które naszym serwisantom nie spędzają snu z powiek. Oni to wiedzą, a że takie zabiegi to ich rutyna, na pewno nie dojdzie tu do żadnych niepowodzeń.

Oczywiście niektóre decyzje zostają podjęte po konsultacji z klientem. Rynek oferuje różne typy past i taśmy, które różnią się jakością i ceną. Ma to swój wpływ na finalny koszt usługi.

Pasty, taśmy, pady.

Tudzież podkładki, a nawet spreje. Wszystkie wymienione produkty to pokrewne materiały (albo ich synonimy), których zadaniem jest poprawa jakości wentylacji. Ich wspólną cechą jest wysokie przewodnictwo cieplne. I choć różni się ono w zależności od bazy składników zastosowanych przy produkcji, zawsze wpływa wspomagająco na proces chłodzenia.

Inna forma o tej samej treści.

Jedyny ich sensowny podział, to zastosowanie. Dostępność miejsca oraz rodzaj i kształt powierzchni określają, który z materiałów sprawdzi się lepiej. Jako że w dalszej części tekstu rozróżnienie ich na taśmy czy pasty nie będzie miało większego znaczenia, pojęcia te będą stosowane zamiennie.

Zużycie się materiału.

Przejawem braku pasty lub niedostatecznej jej ilości jest szybsze i mocniejsze nagrzewanie się podzespołów. Ten mankament nieuchronnie prowadzi do usterki lub nawet usterek – problemy będą się pogłębiać i urastać na wzór kuli śnieżnej. Czujniki będą sygnalizować wysoką temperaturę i wówczas układ chłodzenia będzie dawał z siebie wszystko. A to niechybnie prowadzi do uszkodzenia modułu wentylacji, o którym szerzej pisaliśmy tutaj.

Jaką pastę wybrać?

Rynek oferuje szereg past, które różnią się pod pewnymi względami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze produktu? Oto zagadnienia, które powinny wpłynąć na nasz wybór:

1. Typ. Ich parametry różnią się w zależności od bazy składników z jakich zostały stworzone. Sylikonowa, ceramiczna, z dodatkiem cząstek metali lub diamentowa – na którąś z nich będziemy musieli się zdecydować, a która to będzie, to już nasza decyzja. Ten podpunkt zasługuje na obszerniejsze rozwinięcie, które możemy znaleźć w następnym akapicie.

2. Gęstość. W Specyfikacji podawana jest w gramach na centymetr sześcienny (g/cm3). Im gęstsza jest pasta, tym trudniej się ją aplikuje. Ma to jednak przełożenie na skuteczność w przewodzeniu ciepła – jest ono większe niż w przypadku produktów o rzadszej konsystencji. Ważne pod tym względem jest jednak poprawne i umiejętne rozprowadzenie preparatu – źle nałożony, mimo teoretycznie lepszej skuteczności, przyniesie więcej szkód niż pożytku.

3. Współczynnik przewodnictwa cieplnego. Ten parametr powinien nas interesować najbardziej i jest on niejako wypadkową pozostałych. Nazywany też przewodnością termiczną, jest odzwierciedleniem zdolności substancji do przenoszenia wysokich temperatur. Im wyższe przewodnictwo, tym lepiej dla naszych podzespołów.

4. Przeznaczenie. Po pierwsze są pasty dedykowane dla konkretnych komponentów takich jak procesor czy karta graficzna. Zostały one stworzone właśnie pod kątem tych elementów i to przy nich osiągają pełnię swoich możliwości. Po drugie zaś musimy sprecyzować nasze wymagania. Każdy oczekuje wysokiej skuteczności, ale będzie ona inna w przypadku komputera programisty, a inna kiedy urządzenie służy nam jedynie do wprowadzania danych w exelu. Ta sama pasta da różne efekty w przytoczonych przypadkach i tu warto zasięgnąć rady naszych ekspertów, którzy są dobrze zorientowani w temacie chłodzenia.

5. Przedział temperatur w których można stosować pastę. Im szerszy zakres, tym wyższa jakość produktu.

6. Sposób aplikacji. Uzależniony on jest od rodzaju opakowania w jakim znajduje się substancja. Najłatwiej rozprowadza się te przypominające strzykawkę. Innymi wariantami są pasty w tubie lub aerozol (preparat w formie sprayu).

7. Pojemność produktu. Choć nie świadczy ona w żaden sposób o jakości preparatu, może być różna mimo podobnych opakowań. Nie dajmy zatem się nabrać na sprytne maskowanie różnic w pojemności przez producentów i sięgajmy po te bardziej opłacalne produkty, jeśli skład i cena są zbliżone.

8. Testy, opinie. Dobry research pozwoli wyrobić sobie pogląd na temat danej marki i jakości produktów przez nią oferowanych. Ponadto będziemy lepiej zorientowani, która substancja będzie adekwatna do naszych zapotrzebowań.

Rodzaje past ze względu na bazę składników.

Wzmianka o typach past nie może przejść bez rozwinięcia. Materiały, które zostały użyte do stworzenia preparatu, są kluczowe dla jego wydajności. I tak pod tym kątem rozróżniamy pasty na:

1. Sylikonowe – są rozwiązaniem budżetowym. Nie imponują parametrami. Na ich korzyść przemawia cena, jednak jest to złudna zaleta – charakterystyczne dla tych past jest szybkie zużywanie się. Zapłacimy jednorazowo mniej, to prawda, jednak w dłużej perspektywie koszty będą podobne jak przy stosowaniu preparatu lepszej jakości.

2. Ceramiczne – tu możemy spotkać się z wariantami bez dodatku lub z dodatkiem cząstek metali. I to będzie robiło znaczącą różnicę. Te z drobinkami srebra czy miedzi będą wydajniejsze, co zresztą potwierdzi specyfikacja. Na tle poprzednika, pasta ceramiczna cechują się dłuższą żywotnością przy nieco wyższej, ale wciąż przystępnej cenie.

3. Z dodatkiem cząstek metali – obecność srebra lub miedzi w preparacie wyraźnie podkręca parametr przewodnictwa cieplnego. Jest to wyższa półka preparatów o zastosowaniu chłodzącym. Wysoka jakość pociąga za sobą cenę, jednak perspektywa intensywniej i długotrwałej pracy komputera powinna skłonić nas do rozważenia tego rodzaju preparatu.

4. Diamentowe – najdroższe rozwiązanie, ale i zdecydowanie najskuteczniejsze. Skalę przewagi oddaje przewodnictwo cieplne diamentu, które jest ponad dwa razy wyższe od przewodnictwa srebra czy miedzi. Te pasty dedykowane są komputerom game’ingowym i innym pracujących na podobnie wysokich obrotach.

My sugerujemy, klient decyduje.

Optymalnym wyborem wydaje się produkt będący kompromisem ceny i jakości. Ważne, by była to świadoma decyzja nie podjęta pod wpływem reklamy, ceny czy promocji. Preparat powinien być w stanie skutecznie spełniać swoje zadanie i zapobiegać przegrzewaniu się komputera. Jeśli wciąż mamy wątpliwości i wahamy się między jednym, a drugim wariantem, nasi serwisanci służą radą. Uwzględniwszy przeznaczenie urządzenia, pomogą oni dokonać właściwego wyboru. Zapraszamy już dziś na darmową diagnostykę, która wykaże ewentualne miejsca z niedoborem lub brakiem pasty!


ZAUFALI NAM


Formularz kontaktowy