Wymiana portu USB i USB-C iMac

Wymieniamy porty USB oraz USB-C. O ich uniwersalności świadczy zastosowanie przez producenta nie jednego, a kilku (w zależności od modelu) złącz USB i przynajmniej jednego USB-C. Mysz, klawiatura i wiele innych urządzeń łączy się z komputerem właśnie za pośrednictwem portu USB. Często ich mnogość nie wystarcza, więc usterka jednego z nich też będzie odczuwalna. Nasi eksperci posiadają niezbędne narzędzia takie jak lutownice czy kleje, by sprawnie wymienić gniazdo. Ponadto IVITER Apple dysponuje szeregiem komponentów wysokiej klasy, co gwarantuje niezawodność zabiegu w dłuższej perspektywie.


Wymiana portu USB.

Wymiana każdego gniazda będzie przebiegała podobnie, niezależnie czy jest to port USB, USB-C czy wejście słuchawkowe. Zawsze zaczyna się od demontażu obudowy, ale kolejne zabiegi mogą nieco się od siebie różnić. Kiedy technik ma już bezpośredni dostęp do komponentu, może przystąpić do jego oswobodzenia z materiału łączącego go z płytą główną, czyli cyny. Rozlutowanie portu, usunięcie go, oczyszczenie powierzchni w której się znajdował to kolejne kroki na drodze wymiany. Po ostygnięciu struktury, serwisant może przystąpić do zainstalowania nowej części. Tutaj podjęte działania powtórzą się w odwrotnej kolejności.

Nie zalecamy podejmowania się samodzielnej wymiany. Choć pozornie wygląda to na zadanie, któremu sprostałby laik, to brak umiejętności w posługiwaniu się lutownicą może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Poza tym sama wprawa w operowaniu tym narzędziem musi być poparta odpowiednią wiedzą i praktyką. Warto powierzyć komputer naszych ekspertom. Przez ich ręce przeszedł ogrom uszkodzonych podzespołów, nieraz wyciągali oni sprzęt z poważnych usterek i są w stanie podejść do sprawy z właściwym im profesjonalizmem i zamiłowaniem do produktów marki Apple. Zapraszamy na darmową i niezobowiązującą diagnostykę, która wykaże źródło problemu.

Dlaczego port USB jest tak ważny?

O ile takie nazwy złącz jak Ethernet czy FireWire mogą brzmieć obco, to USB kojarzy każdy. Universal Serial Bus, bo tak brzmi rozwinięcie popularnego skrótu, zadebiutował w 1998 roku i okazał się na tyle skuteczny, że towarzyszy nam do dziś. Oczywiście przez te lata ewoluował: z wersji 1.1 przez 2.0 i 3.0 po 3.1, która jest najświeższą modernizacją pod kątem prędkości przesyłania danych. Równolegle z 3.1 powstała alternatywa – USB typu C.

Podstawową różnicą między poszczególnymi edycjami złącz jest fakt, że te numerowane miały taką samą budowę, gdyż nie było potrzeby jej zmieniania. Rozwój technologii jednak nieustannie dąży do minimalizacji i dosięgnął on złącza USB. Choć gniazdo nie jest szczególnie okazałe gabarytowo, to są przypadki, kiedy jego wysokość pokrywa się z wymiarem komputera. Typ C ma już inną, uszczuploną budowę. A co za tym idzie – nie jest kompatybilne wstecz. Rodziłoby to problemy, ale zanim USB-C całkowicie wyprze standardowe złącze USB, producenci będą stosować oba te gniazda w różnych proporcjach. Obecnie najczęściej stosowane są trzy wejścia USB i jedno lub dwa USB-C, aczkolwiek ich ilość uzależniona jest od danego modelu. Jeśli nasz komputer jest nieco starszej daty i nie posiada wtyku USB-C, uratują nas przejściówki, które bez problemu kupimy w sklepach z elektroniką.

USB stał się powszechny ze względu na możliwość obsługi rozmaitych urządzeń. Mysz, klawiatura, pamięć flash i cała masa innych sprzętów zostanie z powodzeniem skomunikowana z naszym komputerem za pośrednictwem tego złącza. Zanim jednak ono zaistniało, każdy z komponentów miał inne, dedykowane wejście, które z czasem odeszło do historii (np. PS/2 w myszkach i klawiaturach). Ponad 20-sto letnia historia gniazda wciąż trwa i choć jego postać się zmieniła, nie zanosi się abyśmy mieli wkrótce pożegnać się z USB.


ZAUFALI NAM


Formularz kontaktowy