Mac czy PC: Który z nich jest lepszy do pracy zdalnej?


Teraz, gdy wiele firm przeszło na pracę zdalną w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki komputer powinieneś sobie sprawić, aby pomóc Ci lepiej pracować. Być może używasz komputera także do uprawiania hobby, takiego jak gry, rysowanie, nagrywanie podcastów lub edycja filmów.

Problem polega jednak na wyborze między komputerem Mac a komputerem PC z systemem Windows. To odwieczna rywalizacja - Mac kontra Windows PC. Oba urządzenia mają swoje mocne i słabe strony, ale gdy zestawisz je ze sobą, który z nich wyjdzie na prowadzenie? 

Istnieje lista specyfikacji i subtelnych różnic między tymi dwoma komputerami, ale dziś skupimy się na trzech: Design, Naprawy i przenośność.

Do czego potrzebny jest komputer?

Przy wyborze pomiędzy różnymi typami KAŻDEGO z nich, ważne jest, aby zastanowić się, jakie są potrzeby i jaki komputer jest najlepiej dopasowany do Twoich preferencji. 

W tym przypadku chodzi o komputer, którego będziesz używał do codziennej pracy.

Są różni pracownicy o różnych potrzebach, zwłaszcza gdy pracujesz w branży, która wymaga specyficznego sprzętu i oprogramowania do prawidłowego działania.

Jeśli pracujesz z oprogramowaniem wymagającym dużej ilości sprzętu, takim jak Adobe Premiere Pro, Photoshop, CorelDRAW i inne, na pewno kupisz coś, co może uruchomić te programy bez problemu.

Jeśli jednak do pracy naukowej i pisania używasz głównie pakietu Microsoft Office i przeglądarki internetowej, lepiej będzie kupić coś, co spełnia podstawowe wymagania specyfikacji. Coś, co może uruchomić 2 do 5 zadań bez lagów.

Teraz zdecyduj

Po sporządzeniu mentalnej listy tego, czego będziesz potrzebować w komputerze lub do czego chcesz go używać, wybór powinien być łatwy. Jeśli nie jesteś dobry w komputerach, najlepiej skonsultuj się ze współpracownikami lub przełożonym/szefem.

Jeśli chodzi o komputery Mac, istnieją MacBooki o wysokiej jakości, które można rozbudowywać, ale ich ceny są bardzo wysokie, jeśli chodzi o sprzedaż, rozbudowę i naprawy. Plusem cen komputerów Mac jest to, że wielu użytkowników ma tendencję do pozostawania przy jednym produkcie Mac przez całe lata.

Zobaczysz ludzi używających tego samego komputera Mac przez 3 do 5 lat, zanim kupią sobie nowy. To wiele mówi o jakości, prawda?

W przypadku komputerów PC z systemem Windows możesz liczyć na różnorodność i przystępne ceny. Istnieją tysiące marek (zarówno dobrych, jak i złych) produkujących komputery z systemem Windows w idealnych dla Ciebie cenach. Dodaj do tych cen możliwość aktualizacji, a będziesz korzystać z całkiem przyzwoitej jednostki przez 1-3 lata.

Wadą komputerów PC z systemem Windows jest jednak to, że mają one tendencję do napotykania większej liczby problemów ze sprzętem i oprogramowaniem niż komputery Mac. Są problemy ze sterownikami, błędy, które nie wiesz, jak naprawić, wolniejsza prędkość działania z powodu rozpadających się części, brak pamięci masowej i wiele innych problemów.

Ale ponieważ komputery z systemem Windows są bardziej elastyczne, jeśli chodzi o aktualizacje, oznacza to, że łatwo je naprawić, gdy napotkają problemy. Naprawy nie są też tak drogie i nie uszczuplają portfela jak w przypadku komputerów Mac.

W Internecie można znaleźć miliony poradników dotyczących napraw, które fani systemu Windows mogą śledzić, gdy ich komputer zacznie się psuć. Ponadto łatwiej jest kupić części zamienne i uaktualnienia.

Projekt

Jeśli jesteś użytkownikiem komputera, który przywiązuje wagę do jego wyglądu, to dobrze trafiłeś, wybierając komputery Mac. Są smukłe, lekkie i mają wzory, które są rozpoznawalne dla każdego. Logo Apple jest prawdopodobnie jedyną rzeczą na nim, i to jest miły dodatek, gdy jesteś do minimalizmu.

Z Windows PC, istnieją jednostki o wspaniałych wzorach, ale zazwyczaj pochodzą one z stromych tagów cenowych, które są podobne do cen Apple. Nie jest też łatwo znaleźć niedrogi komputer, który może pochwalić się mniejszą wagą i eleganckim wyglądem.

Mówiąc prościej, jeśli lubisz patrzeć na eleganckie urządzenia, komputery Mac są świetną opcją.

Jeśli chcesz połączyć cenę i wydajność bez dobrego wzornictwa, zainteresuj się komputerem z systemem Windows.

Ale jeśli zależy Ci na możliwościach, łatwości rozbudowy i dobrym wyglądzie, sprawdź wysokiej klasy komputery z systemem Windows. 

Komputery Mac: 1 Komputery PC: 0

Naprawy

Żadne urządzenie nie może przetrwać wiecznie bez napotkania problemów. Dlatego dostosowanie jest dobrym plusem dla ludzi, którzy uwielbiają majstrować przy swoich komputerach, i dobrym dla warsztatów komputerowych.

Komputery Mac są notorycznie drogie, gdy się zepsują, a ich naprawa może kosztować sporo pieniędzy w zależności od problemu. 

Wyrafinowane, ale nie konfigurowalny inżynierii Macs uczynił je trudne do naprawy, a jakości części zamienne są trudne do znalezienia i drogie w zakupie.

Ale w przypadku komputerów z systemem Windows PC na rynku dostępne są markowe części zamienne i modernizacyjne, które konsumenci mogą po prostu zamówić i otrzymać z dostawą do domu.

Mogą nawet naprawić swój komputer z systemem Windows w domu, jeśli wiedzą o tym wystarczająco dużo i są pewni siebie. Ale jeśli nie chcesz ryzykować, istnieją sklepy naprawy komputerów, które będą bardziej niż chętny do naprawy komputera i uaktualnić go, aby pomóc Ci zmaksymalizować swoje funkcje.

Komputery Mac: 0 Komputery PC: 1

Przenośność

Niektóre firmy stosują harmonogram pracy zdalnej w niepełnym wymiarze godzin. Oznacza to, że wszystko, co jest lekkie i zaprojektowane z myślą o przenośności, jest dobrym rozwiązaniem dla Twojego stylu życia. Chciałbyś mieć możliwość kontynuowania pracy, gdziekolwiek jesteś. Właśnie pod tym względem przenośność Maca stawia go ponad komputerami PC z systemem Windows.

Komputery Mac są lekkie, smukłe i z łatwością mieszczą się w plecakach, a nawet w większości torebek. Ładowarki są również łatwe do przenoszenia ze względu na ich prostą konstrukcję.

Ale w przypadku komputerów PC z systemem Windows trudno jest znaleźć niedrogą jednostkę, która ma przyzwoitą specyfikację i jest przenośna. Większość z nich jest wykonana tak, aby być przystępne dla mas, i to jest to, co jest dobre o nich. Ale nie chcesz nosić ciężkiego komputera po kampusie. 

Więc jeśli chcesz mieć możliwość zabrania komputera ze sobą gdziekolwiek jesteś, Mac jest świetnym wyborem. 

Komputery Mac: 1 Komputery PC: 0

Werdykt

Teraz, gdy jesteśmy już na końcu tego artykułu, oto bilans punktów:

Mac: 2
Windows PC: 1

Nie oznacza to jednak, że powinieneś automatycznie zdecydować się na MacBooka za 1300 USD.

Powinieneś także zastanowić się, czy ta cena zapewni Ci to, czego potrzebujesz do pracy i rozrywki. Komputery Mac są przeznaczone do kreatywnych działań i przenoszenia, natomiast komputery PC z systemem Windows są przeznaczone do rozbudowy i wydajnych działań, takich jak gry.