Wszystko, co powinieneś wiedzieć o najnowszej aktualizacji iOS


Od odblokowania iPhone'a z maską na twarzy, aby mieć większą kontrolę w zakresie śledzenia aplikacji, oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o iOS 14.5 .

3 maja 2021 roku zobaczył Apple iPhone użytkownicy scrambling do aktualizacji swoich wersji iOS do najnowszego wydania firmware'u giganta technologicznego. Uważany za producenta najbardziej kontrowersyjna aktualizacja systemu operacyjnego iPhone jeszcze, 14.5 pakuje nowe aktualizacje w prywatności użytkownika, Face ID odblokowanie, ukochany emojis, Music app, i inne ulepszenia bezpieczeństwa.

Dlaczego jest to "kontrowersyjne"?

Nawet przed iOS 14.5 przybył na naszych iPhone'ów, tabloidy i biuletyny informacyjne w lewo i prawo były już spieszyć się do wydania kawałki na temat tego, jak nowa aktualizacja oprogramowania układowego iOS wpłynie na Facebook i innych aplikacji, które polegają na reklamach dla przychodów.

Częścią pełnej funkcji aktualizacji, która uczyniła ją kontrowersyjną była funkcja przejrzystości śledzenia aplikacji (ATT), która daje użytkownikom urządzeń z systemem iOS możliwość zezwolenia lub wyłączenia aplikacji ze śledzenia ich działań w zamian za bardziej odpowiednie reklamy.

Przed nową aktualizacją Apple, użytkownicy nie byli wyraźnie poinformowani o śledzeniu aplikacji i jak aplikacje, takie jak Facebook, wykorzystują ich dane. Większość z nich nie wiedziała, że aplikacje mogą śledzić ich ruchy w inny, nieistotny sposób na ich iPhonie lub smartfonie.

Kontrowersyjna część tego była Facebook i inni używając tych rozbieżnych metod jako sposób na jack up ich przychodów. Nie zarabiają na subskrypcjach, a założyciel Facebooka Mark Zuckerberg już wyraził (kiedy pojawił się przed Kongresem w 2018 r.), że Facebook polega na reklamach, aby zarabiać pieniądze.

W przypadku innych aplikacji, które zarabiają w ten sam sposób, iOS 14.5 może kosztować te firmy ogromną ilość pieniędzy. Aktualizacja doprowadziła nawet do nagłośnionego upadku między dyrektorem generalnym Apple Timem Cookiem a dyrektorem generalnym Facebooka Markiem Zuckerbergiem.

Użytkownicy wyłączenie aplikacji z śledzenia oznacza, że aplikacje te nie będą w stanie uzyskać ich danych użytkowania z daty na innych aplikacjach, takich jak aplikacje zakupowe. Reklamodawcy, sfrustrowani, wiedzą, że nie zapłaciliby tej samej ceny za mniej, lub brak danych. Przed nową aktualizacją iOS 14, użytkownicy zazwyczaj zauważyć, że produkty, które zostały eyeing na innych aplikacjach pokazać się na Facebook Ads - jest to specyficzny produkt śledzenia aplikacji.

Odblokowywanie iPhone'a z włączoną maską twarzy

Kolejną funkcją iOS 14.5, która trafiła na pierwsze strony gazet, było to, że użytkownicy mogą teraz odblokowywać swoje iPhone'y nawet z maską na twarzy. Funkcja ta przyszła na ratunek, choć nieco późno, użytkownikom iPhone'ów zmagającym się z odkładaniem masek, aby odblokować iPhone'a za pomocą Face ID.

Niektóre nagłówki, jednak może być nieco mylące. Co Apple może nie powiedzieć od początku jest to, że funkcja ta wymaga jeden do posiadania Apple Watch. Apple Watch pozwoli Ci ominąć Face ID i odblokować swój telefon. Wymaga to zarówno iPhone i zegarek być blisko siebie, lub inaczej trzeba będzie umieścić swoją maskę w dół na Face ID odblokować lub wpisać swój PIN.

Mapy Apple - crowdsourcing

Nowe Mapy Apple w systemie iOS 14.5 adaptują kluczową funkcję z aplikacji Waze. Ten ostatni jest najbardziej popularny w swoim rodzaju, aby umożliwić prawdziwych kierowców do crowdsource wypadków, pułapek prędkości i innych zagrożeń na drodze. Nowa aktualizacja iOS zobaczył Apple natywnej aplikacji mapy pozwalając użytkownikom zrobić to samo.

Możesz teraz zgłosić wypadki, zagrożenia i pułapki prędkości napotkasz się z głosem i Siri, pozwalając zgłosić te rzeczy bez konieczności zdejmowania oczu z drogi.

Inne aktualizacje funkcji

Wiele przyszedł z nową aktualizacją iPhone. Poza aktualizacjami ATT i odblokowania maski twarzy, żadna z aktualizacji nie zmieniała krajobrazu. Ale użytkownicy iPhone'a otrzymali 200 nowych emojis, Apple Podcasts Subscriptions, nowe głosy Siri, kalibracja zdrowia baterii, PS5 i Xbox wsparcie kontrolera, dual-sim 5G wsparcie, i wiele innych.

Co te funkcje oznaczają dla konsumentów takich jak ja?

Aktualizacja ATT zmieni Twoje doświadczenie w Internecie o wiele, a ty prawdopodobnie nawet nie zauważysz. Zobaczysz mniej reklam, które wydają się zbyt znajome, a jeśli jesteś jednym z tych użytkowników, którzy są bardzo świadomi i świadome o swoich danych, prawdopodobnie jesteś zadowolony z tej aktualizacji ATT.