PROBLEM Z KLAWIATURĄ MACBOOK

PROBLEM Z KLAWIATURĄ MACBOOK iviter serwis warszawa

Wprowadzane co rusz nowe rozwiązania przez Apple nikogo nie dziwią, tym bardziej, że w większości przypadków są one bardzo użyteczne i poprawiają komfort użytkowania ALE czasem też sprawiają wiele kłopotów.

Z pewnością znajdą się Ci, którzy nie mają nic do zarzucenia klawiaturom firmy Apple i słusznie, gdyż produkt ten uznawany jest za doskonały. Jednakże w 2015 roku firma zaprezentowała nowy, zaktualizowany model klawiatur motylkowych przeznaczonych dla debiutującego modelu MacBooka. Zapytacie więc, dlaczego marka zdecydowała się na tak radykalny krok? Otóż nie ma produktów doskonałych, a każdy da się ulepszyć! Dlatego też klawiatura motylkowa jest znacznie cieńsza od swoich poprzedniczek, bardziej stabilna, przez co pisanie staje się szybsze, a także posiada płytki skok klawiszy, który nie do końca każdemu odpowiada. Tym samym klawiatura stała się bardziej „wrażliwa” lub mówiąc prościej – podatna na awarie, będące chociażby skutkiem okruchów lub innych nieczystości, w tym kurzu, znajdujących się wewnątrz klawiatury.

Problem ten miał być rozwiązany w 2016 roku wraz z pojawieniem się nowych modeli MacBooka, MacBooka Pro i MacBooka Air aczkolwiek zbiorowe pozwy mogą wskazywać na zgoła inną drogę – z pewnością nie naprawczą.

KLAWIATURA MOTYLKOWA

Zacznijmy więc od początku i wyjaśnijmy, z jakim problemem mamy aktualnie do czynienia. Mechanizm motylkowy różni się od mechanizmu nożycowego stosowanego w tradycyjnych klawiaturach tym, że komponenty znajdujące się pod klawiszami przypominają skrzydła motyla z zawiasem w środku. Apple zmienił mechanizm na motylkowy, po to by wyprodukować cieńszą klawiaturę, co jest możliwe, gdyż okazuje się, że de facto każdy z klawiszy potrzebuje znacznie „mniej miejsca” podczas siły nacisku niż pierwotnie założono. Skutek? Zacinanie się klawiszy, brak reakcji, wielokrotnie wprowadzanie tego samego znaku.Warto zaznaczyć, że nie wszyscy posiadacze komputerów MacBook, MacBook Pro i MacBook Air, mają bądź mieli problem z klawiaturą motylkową. Według firmy Apple, tylko niewielki procent użytkowników zgłasza zaistniałe błędy. Sytuacja ta może się wydarzyć, nawet jeśli nie posiadasz komputera drugiej generacji  i może dotyczyć zwykłego użytkowania. Trwałe uszkodzenia mechaniczne, to temat, z którym Apple doskonale sobie radzi, ale o tym przeczytać we wpisie dotyczącym gwarancji.

MODELE KLAWIATURY MOTYLKOWEJ TRZECIEJ GENERACJI

W 2018 roku Apple wypuściło na rynek modele komputerów MacBook Air i MacBook Pro z zaktualizowaną klawiaturą motylkową trzeciej generacji, która różni się od poprzednich, dodatkową cienką silikonową barierą, umieszczoną pod każdym klawiszem, służącą jako zabezpieczenie przed dostaniem się chociażby kurzu. Zapewne wielu z czytelników ucieszy się, że problem został całkowicie wyeliminowany, ale nic z tego!  Wciąż się pojawiał więc…

… w maju 2019 roku wprowadzono kolejne ulepszenia do klawiatury motylkowej trzeciej generacji wraz z debiutem nowych modeli MacBooka Pro. Według Apple ulepszenia te – a dokładnie zmiany w membranie, zakrywające przełączniki klawiatury – znacznie zmniejszą liczbę błędów.


PROBLEM Z KLAWIATURĄ MACBOOK iviter serwis warszawa

IVITER SERWIS

Jak zatem będzie prezentował się problem z klawiaturą motylkową w przyszłości? Być może Apple wprowadzi kolejne ulepszenia lub znaczące zmiany dla kolejnych modeli komputerów. Raczej utopijna byłaby myśl, iż marka powróci do starych, niezawodnych klawiatur dlatego też nie pozostaje nam nic innego, jak baczne obserwowanie Apple.

A Wam drodzy użytkownicy polecamy nasz serwis, w którym zdiagnozujemy i naprawimy każdy problem! Bez kolejek, bez czekania na nowe aktualizacje, bez niekończących się wycieczek do salonów Apple. 


ZAUFALI NAM