Serwis Laptopów
Specjalizujemy się w lutowaniu układów BGA oraz reballingu. Postaw na doświadczony zespół, dokonaj skutecznej naprawy.

ZADZWOŃ DO NAS

22 290 41 14Pon. - Pt. 9:00 - 19:00

Sob. 10:00 - 15:00

Plac Konstytucji 5

00-657 Warszawa

Darmowa diagnostyka i wycena na miejscu

Czym cechują się nowoczesne laptopy?

Pisanie artykułu na ten temat ma wątpliwą zasadność zważywszy na tempo rozwoju technologii. To, co uznajemy za cud techniki szybko powszednieje, a kolejne innowacyjne rozwiązania co chwila wypierają te dotychczasowe. Śpieszmy więc czerpać z tekstu póki jest aktualny i służy radą w doborze odpowiedniego sprzętu!

OBUDOWA/DESIGN

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Producenci pod tym względem zgodnie stawiają na eleganckie i solidne obudowy. Nie bawią się w designerskie eksperymenty, gdyż wiązałoby się to z ryzykiem utraty części potencjalnych klientów. Prześcigają się natomiast w uszczuplaniu urządzeń. Im cieńsze i lżejsze, tym lepiej, jednak jakość podzespołów i ich prawidłowe funkcjonowanie zawsze jest stawiane ponad minimalizacje gabarytów. Sprytnym zabiegiem jest pomniejszanie ramki okalającej ekran – tworzy to wrażenie większej wyrazistości i naturalności barw.

HYBRYDA

Hybrydy, znane również jako laptopy konwertowalne, łączą w sobie funkcjonalność i możliwości komputera z mobilnością tabletu. Jest to urządzenie 2 w 1 i w zależności od potrzeb, możemy z łatwością z jednego przechodzić w drugie. Ponadto zawiasy ekranu umożliwiają jego obrót o 360 stopni, co niweluje ryzyko uszkodzeń i zapewnia wysoki komfort korzystania. Jeśli istnieje złoty środek, to jest nim właśnie laptop konwertowalny.

MONITOR

Kolejnym aspektem przykuwającym oko jest ekran. Tu prym wiedzie Apple i ich innowacyjny typ monitora – Retina – który zostawił konkurencję daleko w tyle. Dlaczego? W przeciwieństwie do innych matryc, korzystając z Retiny nie uświadczymy pojedynczego piksela niezależnie jak mocno wytężalibyśmy wzrok. Kolejną cechą przemawiającą za tym komponentem Apple są żywe i jednocześnie naturalne barwy. Aby przekonać się o różnicy w prezentowanych przez monitor kolorach, najlepszym rozwiązaniem jest wyświetlenie tego samego obrazu na dwóch różnych ekranach.

Jakość FullHD, czyli rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, to na tą chwilę wysoki standard, ale nie najwyższy. Apple ze swoim MacBookiem Pro 13 osiągnął ultrawysoką rozdzielczość 2560 na 1600 pikseli, która gwarantuje żywe, nasycone barwy nawet w kompaktowych konstrukcjach o 13-sto calowym ekranie.

MATRYCA

Choć wydaje się to niuansem, nie można pominąć rodzaju ekranu LCD. Matryce dzielimy na trzy typy: błyszczące, matowe i antyrefleksyjne. W sprzętach wyższej klasy na pewno nie spotkamy się z tą pierwszą, gdyż jest to rozwiązanie budżetowe mające znaczącą wadę, jaką jest odbijanie światła padającego na ekran. Jeśli chodzi o dwa pozostałe warianty, to tu wybór uzależniony jest od preferencji.

Matryca matowa posiada powłokę, dzięki której wyświetlany obraz nie będzie zakłócony przez oświetlenie z zewnątrz. Często objawia się to jako nasze odbicie i znacznie obniża czytelność prezentowanej przez ekran treści. Choć tu problem zostaje wyeliminowany, to – w myśl zasady coś kosztem czegoś – aby w pełni wykorzystać potencjał matrycy matowej, musimy korzystać z dość mocnego podświetlenia. Bez wątpienia jest to korzystny kompromis.

Ostatni typ monitora – antyfrefleksyjny – nie tylko świadczy o klasie laptopa, ale też sugeruje jego przeznaczenie. Dedykowane są one bowiem osobom pracującym na co dzień z komputerem. Nieco inna powłoka polaryzacyjna, którą ekran jest pokryty, zapobiega załamywaniu się promieni świetlnych. Skutkuje to większą klarownością obrazu i wyrazistością barw, co niweluje obciążenie wzroku podczas pracy.

CZAS PRACY

Sama pojemność akumulatora da nam nie tak precyzyjnych informacji jak byśmy tego oczekiwali. Na wydajność laptopa składa się szereg czynników.

Docelowe przeznaczenie laptopa – czy ma służyć do gier czy może do zadań biznesowych – już każe zwrócić uwagę na cechy innych komponentów. W pierwszym przypadku przyjrzymy się karcie graficznej, a w drugim warto będzie sprawdzić czy procesor jest niskonapięciowy. Kolejny przykłady to chociażby rozmiar i ustawienia ekranu czy obciążenie systemu programami z jakich korzystamy.

Dokładny czas pracy jest zatem nie do przewidzenia, ale śmiało można pokusić się o wskazanie modelu, który świetnie wyróżniałby się na tle konkurencji. Apple MacBook 13 jest kompromisem, który zadowoli każdego użytkownika, niezależnie od zastosowania. Pracuje on około 10 godzin w trybie oszczędnym, co jest imponującym wynikiem.

ZABEZPIECZENIA

Dobre hasło jest dobre, ale są rozwiązania zapewniające większe bezpieczeństwo przy szybszym dostępie. Skaner tęczówki oka lub linii papilarnych to zupełnie inna liga zabezpieczeń. Tradycyjny szyfr zyskuje na jakości wraz z większą ilością znaków i ich różnorodnością (wielkie litery, znaki specjalne, cyfry), co też wydłuża czas jego wystukiwania z klawiatury. Dzięki nowoczesnej technologii przyłożenie palca lub spojrzenie w kamerkę wystarczy, by odblokować system.

Apple z myślą o bezpieczeństwie danych swoich klientów, oferuje urządzenia wyposażone w skanery tęczówki i linii papilarnych. Z czytnikiem TouchID spotkamy się w serii MacBooku Pro oraz MacBooku Pro. Oprócz samego zabezpieczenia, umożliwia on dokonanie zakupów przy użyciu konta AppleID oraz korzystanie z usługi Apple Pay. Przyłożenie palca to jedyny warunek do spełnienia na drodze autoryzacji, co jest znacznym zaoszczędzeniem naszego cennego czasu.

SYSTEM CHŁODZENIA

Jest to kluczowy aspekt podczas wytężonej i długotrwałej pracy laptopa. Przegrzewanie się komputera przejawia się wolniejszą pracą systemu i jego zawieszaniem się, a dokręcanie śruby i brak reakcji ze strony użytkownika nieuchronnie prowadzi do uszkodzeń mechanicznych podzespołów.

Niektóre produkty Apple zostały wyposażone w czujniki, które monitorują i reagują na zmiany wewnątrz urządzenia poprzez uruchomienie wentylatorów zapewniających dopływ chłodzącego powietrza.

WIELORDZENIOWY PROCESOR

Od laptopów zasługujących na miano nowoczesnych powinniśmy oczekiwać 2- lub 4-rdzeniowego procesora Intel Core siódmej generacji, które są zarazem wydajne i energooszczędne. Bardziej wymagającym użytkownikom dedykowane procesory to te z dopiskiem HQ.

DYSK SSD lub HDD+SSD

Wydajność i niezawodność dysków SSD nie pozostawia złudzeń, że wyparcie przez nie dysków HDD to tylko kwestia czasu. Ten drugi typ nośnika trzyma w obiegu znaczna niższa cena i rozwiązanie hybrydowe, czyli HDD+SSD. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najkorzystniejsze dla komputera. SSD zapewnia szybkie uruchamianie się systemu i programów, zaś HDD jest odpowiedzialny za magazynowanie danych. Ta para zaszczyca swoją obecnością tylko najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, co możemy uznać za ich cechę charakterystyczną.

NAJWAŻNIEJSZE, BY SPEŁNIAŁ OCZEKIWANIA

W firmie IVITER APPLE zajmujemy się serwisowaniem sprzętu jak i jego modernizacją. Posiadamy nowoczesne komponenty, które z powodzeniem zastąpią te niespełniające już wymagań nowych systemów i programów. Oprócz kompleksowego usprawnienia technicznego komputera, służymy radą i gwarantujemy indywidualne podejście do klienta. Zapraszamy już dziś na darmową diagnostykę do naszego punktu, gdzie zespół doświadczonych ekspertów przyjrzy się urządzeniu i zaproponuje podjęcie odpowiednich kroków.


ZAUFALI NAM