AWARIA DYSKU TWARDEGO

9 najczęstszych oznak awarii dysku twardego

Awaria dysku twardego nie jest niczym nowym, zaskakującym i strasznym. Może zdarzyć się każdemu i wszędzie, nawet jeśli traktujesz swój sprzęt z wyjątkową troską. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy 9 najczęstszych oznak awarii dysku twardego, tak byś w porę mógł zastosować środki zapobiegawcze.

Dlaczego awaria dysku twardego jest tak ważna? Ano dlatego, że najprawdopodobniej utracisz wszystkie dane przechowywane na dysku wewnętrznym. Co niektórzy teraz zarzucą nam, że przecież istnieje coś takiego, jak iCloud i automatyczna synchronizacja. A tak poza tym to przecież mamy XXI i takie dane zapisują się same. Oczywiście, jak najbardziej przytakujemy i zapraszamy do naszej kliniki danych 😉 gdzie wszystkie, przypadkiem, utracone i niezsynchronizowane dane, odzyskamy.

Tworzenie kopii zapasowych to dobry i bardzo istotny nawyk, który warto w sobie wypracować. Dzięki niemu unikniemy wielu nieprzespanych nocy. Weźcie sobie naszą radę do serca. A teraz do rzeczy! Zatem, jakie są najczęstsze oznaki awarii dysku twardego w systemie Mac?

1. BŁĄD W NARZĘDZIACH DYSKOWYCH

Rzecz oczywista: Mac posiada wbudowane narzędzie do samodzielnej naprawy większości błędów na dysku, a są to Narzędzia Dyskowe. Jednakże pierwszą oznaką, z jaką powinieneś udać się do serwisu pogwarancyjnego jest pojawiający się następujący komunikat „Błąd: ten dysk wymaga naprawy”.

2. NIEDOSTĘPNA KOMENDA ZNAJDŹ PLIKI/FOLDERY/PARTYCJE

Być może powyższe pliki są niedostępne z Twojej winy, niekoniecznie z błędu, natomiast jeśli po przeanalizowaniu stwierdzisz, że nic zlego nie uczyniłeś, to możesz być pewien, że najprawdopodobniej jest to awaria dysku twardego.

3. TAJEMNICZE ZNIKNIĘCIE PLIKÓW/FOLDERÓW/PARTYCJI

Jeśli ponownie nie jest to Twoją winą, a nagle, bez żadnej przyczyny znikają wszystkie pliki, foldery i partycje to najprawdopodobniej winny jest dysk twardy. 


4. NIEPRAWIDŁOWE URUCHAMIANIE PROGRAMÓW

Jeśli wybrane aplikacje działają nieprawidłowo na komputerze Mac, tj. zauważyłeś ich zdecydowanie wolniejsze działanie, lagi, lub gdy występują losowe komunikaty o błędach to znak, że sprawcą jest dysk twardy.

5. NIESTABILNY SYSTEM OPERACYJNY

Częste zawieszanie się lub brak jakiejkolwiek reakcji stanowią podstawę awarii dysku twardego.

6. MAC NIE MOŻE ROZPOZNAĆ DYSKU TWARDEGO

W tym przypadku Mac nie różni się od zwykłych komputerów – jeśli dysk twardy nie działa prawidłowo, to komputer nie będzie w stanie go rozpoznać. Dlatego też, jeśli Mac nie może wykryć dysku twardego podczas rozruchu to można być niemal pewnym o awarii.

7. GŁOŚNE DZIAŁANIE

Jeśli do tej pory pracowałeś w kompletnej ciszy, a nagle zacząłeś zauważać odgłosy, np. zgrzytania, to powinieneś natychmiast przerwać swoje działania i od razu przynieść sprzęt do serwisu, gdyż lekceważenie problemu może skończyć się jedną wielką katastrofą.

8. PRZEGRZANIE

Każde urządzenie, używane przez dłuższy okres czasu – nagrzewa się. Podejrzanym jest jednak, szybkie, nagłe i długotrwałe nagrzewanie się urządzenia. Jeżeli zauważysz, jakiekolwiek odchylenia od normy – od razu zgłoś się do serwisu.

9. ZAPACH PLASTIKU

Najgorszy z możliwych scenariuszy, a zarazem najbardziej oczywisty awarii dysku twardego. Jeśli tylko poczujesz zapach palonego plastiku to znak, że dysk twardy został poważnie uszkodzony. Co nie oznacza, że nie da się go naprawić.

 
9 najczęstszych oznak awarii dysku twardego

IVITER SERWIS

Każdy z wymienionych przypadków nie powinien być lekceważony. Ponieważ każda, najmniejsza usterka, może się przerodzić w większą, a wtedy czas naprawy i koszty mogą zdecydowanie wzrosnąć. Dlatego radzimy – niezależnie od przyczyny – zgłosić się do naszego serwisu. Zespół specjalistów dokładnie przeprowadzi bezpłatną diagnostykę urządzenia, a także przedstawi szacunkowe koszty naprawy. Ponadto, jeśli Twój dysk uległ znacznemu uszkodzeniu, a Ty straciłeś wszystkie dane, to w naszej klinice danych bez problemu je odzyskamy. 


ZAUFALI NAM