Co powinieneś wiedzieć, zanim naprawisz: iPhone'y

Jeśli chcesz naprawić iPhone'a, prawie na pewno mamy przewodnik dla Ciebie w iFixit. Możesz zamienić baterię w iPhone 3GS, przednia kamera na iPhone 7 Plus, lub Taptic Engine na 11 Pro Max - spędziliśmy dużo czasu wewnątrz tych małych prostokątów. I dowiedzieliśmy się kilka rzeczy o nich, na ogół, które mogą zaskoczyć, zabawne, i miejmy nadzieję, że informują cię przed próbą następny naprawić.

Mamy wcześniej podzielone tajemnice naprawy z naszego zespołu teardown, pisarzy technicznych i doświadczonych niezależnych techników naprawczych dla telefonów Samsung, telefony Pixel, i telefony z systemem Android, ogólnie. Dziś mamy do czynienia z gigantem głównego nurtu, protoplasta telefonów z dużymi płaskimi ekranami, iPhone.

Choć zdarza nam się wiedzieć wiele o tym, co to jest wewnątrz iPhone'ów, nie naprawiamy telefonów klientów, i nie może wiedzieć, jak każdy rodzaj naprawy działa. Czy coś przeoczyliśmy? Skomentuj ten post, znajdź nas w mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, Instagram) lub napisz do mnie: kevin at ifixit dot com.

Wszystko, czego potrzebujesz, aby samodzielnie naprawić iPhone'a! iFixit oferuje darmowe przewodniki napraw i informacje o demontażu każdego iPhone'a, a także najlepsze części zamienne i narzędzia galaktyczne.

Naprawa iPhone'ów, ogólnie

Wyjmowanie baterii z iPhone'a X

Tym, co odróżnia iPhone'y od innych smartfonów, które możesz naprawić, jest ich zgodność i wszechobecność.

Chociaż istnieje dobry zakres modeli iPhone'a w kieszeniach ludzi w danym momencie, to jest bardziej jak tuzin ściśle powiązanych obiektów niż setki i setki odrębnych urządzeń z systemem Android. Z tego powodu, dostępność części - od Apple, z recyklingu / remontów, i innych producentów - jest znacznie większa. Więcej warsztaty są chętni do naprawy iPhone, ponieważ mogą one prawdopodobnie mają narzędzia, części i doświadczenie na rękę, aby to zrobić. Przede wszystkim jednak między tymi cechami a wartością odsprzedaży nawet dobrze zestarzałych iPhone'ów działa pętla dodatniego sprzężenia zwrotnego: naprawa iPhone'a częściej się opłaca, ponieważ jeśli jest sprawny, zwykle można go sprzedać za więcej.

Dla głębszych, płyty poziomu naprawy i odzyskiwania danych, istnieje również ledwie podziemny ekosystem schematów, które pozwala tym z niezbędnych umiejętności zrobić naprawy, że Apple nie będzie oferować.

Wreszcie, ponieważ Apple ma własną flotę pracowników naprawczych, Autoryzowanych Dostawców Usług, autoryzowanych centrów serwisowych, a od niedawna, niezależnych członków programu naprawczego, to generalnie sprawia, że telefony, które są przeznaczone do ich ekrany i baterie wymienione, a czasami inne części, zbyt. Zbyt wiele innych telefonów wymaga niemal pełnego demontażu, aby zastąpić ich wyświetlacze, lub ukryć baterię pod dużo więcej części i złączy.

"Ze wszystkich smartfonów otworzyłem i naprawione, iPhone tops listę moich ulubionych telefonów do pracy na", napisał Arthur Shi, pisarz techniczny w iFixit. "Jestem najbardziej pewny siebie w byciu w stanie naprawić iPhone pomyślnie bez łamania coś innego. Myślę, że jest to połączenie procedury otwarcia, układ komponentów, modułowość i (stosunkowo) minimalne wykorzystanie kleju do utrzymania wewnętrznych elementów w miejscu. W porównaniu do Androida, praca na nim wydaje się po prostu solidniejsza".

To rodzi pytanie, dlaczego iPhone'y rutynowo otrzymują ocenę 6 na 10 punktów za naprawialność podczas naszych testów (przynajmniej na razie). Część z tego jest prosta matematyka skali ocen-na wysokim końcu, masz naprawialne-by-design Fairphone, i starszych telefonów z systemem Android, gdzie bateria wyskoczyła bez żadnych narzędzi. Innym, bardziej smutna część jest to, że 6 z 10 jest całkiem zdrowy wynik dla nowoczesnego smartfona. Samsung flagowy Galaxy S20 Ultra notched 3 z 10 niedawno. Bardziej nieszablonowe projekty, takie jak Moto Razr wynik bliżej do ... jeden.

Trochę historii projektowania iPhone'a

Przed wprowadzeniem iPhone'a 5 iPhone'y otwierały się na różne sposoby, w tym przez zasuwany tylny panel w modelach 4 i 4s. Wymiana ekranów w tych iPhone'ach wymagała całkowitej operacji przeszczepu.
5s wprowadził kabel Touch ID booby-trap, jeden, który spowodował nam zacząć używać iSclack i jego wbudowany stoper. To trwało w oryginalnym iPhone SE, ale nie było z 6.
iPhone 7 przyniósł ekrany, które otwarte od lewej do prawej na długim boku, jak (reverse) książki. To trwało aż do iPhone 12, który odkryliśmy w zeszłym tygodniu otwiera się od prawej do lewej.
iPhone 7 wprowadził także przycisk domowy nie-przycisk, który sprawił, że naprawa przycisku domowego była jeszcze bardziej skomplikowana. Zablokowany aspekt funkcji Touch ID? Dojdziemy do tego za jakiś czas.
Począwszy od modelu 5, ekran jest trzymany w miejscu za pomocą śrubek i klipsów. Począwszy od (nieoficjalnie wodoodpornego) 6s, ekrany wykorzystują śruby, klipsy i klej. To wciąż lepiej niż typowe kanapki kleju niektórych telefonów, ale trudniejsze do otwarcia.
Apple odnosi się do głównych układów scalonych trzymających ich produkty jako "logic board", a nie bardziej standardowej płyty głównej. Apple generalnie unika stosowania określeń związanych z płcią w odniesieniu do komponentów komputerowych; możesz się o tym przekonać, zapoznając się z ich przewodnikiem stylistycznym.

Wskazówki dotyczące naprawy

Nie musisz ponownie nakładać kleju, aby przytrzymać ekran, gdy ponownie składasz telefon po naprawie. Stracisz wodoodporność, ale ekran będzie się trzymał.
Niektórych podzespołów iPhone'a nie da się wymienić bez przeprowadzenia przez autoryzowanego technika Apple programu diagnostycznego (jest to coś, co budzi nasz niepokój). Jeśli wymienisz ekran w telefonie iPhone z przyciskiem Touch ID lub czujnikiem Face ID, musisz przenieść te komponenty ID do nowego iPhone'a, aby działały.
Nawet jeśli z powodzeniem przeniesiesz te komponenty ID, baterie i ekrany uruchamiają ostrzeżenia na nowszych iPhone'ach (XR dla baterii, 11 dla ekranów) o ich autentyczności. Tracą też niektóre funkcje, ponieważ baterie nie informują już o swoim stanie, a ekrany tracą funkcję korekcji kolorów True Tone.
Podczas pracy z iPhonem bardzo ważne jest utrzymanie porządku w śrubkach. Niektóre modele są podatne na "uszkodzenie przez długie śruby", gdy zbyt długie śruby mogą się zapaść na płytkę logiczną i zniszczyć okablowanie (ślady) łączące najważniejsze obwody. 
Jeśli w telefonie iPhone stłucze się tylna szyba i nie będzie to miało wpływu na działanie aparatu, ładowanie lub inne krytyczne funkcje, najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie pokrycie go nieprzezroczystym etui lub samoprzylepną skórką. Począwszy od iPhone'a 8, wymiana tylnej szyby na iPhone'a jest bolesne, czasochłonny proces, który prawdopodobnie pozostawi małe odłamki szkła pokrytego klejem wszędzie. Możesz również zrobić kompletną wymianę obudowy, postępując zgodnie z przewodnikiem innej firmy na naszej stronie.
Niektóre problemy z iPhone'em wyglądają tak, jakby mogły być komponentami, ale zamiast tego są głębszymi błędami płyty logicznej. Wyszarzona ikona zestawu głośnomówiącego w telefonie iPhone 7, na przykład, jest częściej niż nie pojedynczy punkt na jednym chipie audio, wyskoczył z miejsca przez tego długiego, nieco bend-y iPhone'a konstrukcji (czasami nazywany "Audio IC" problem). To samo odnosi się do wonky "Touch Disease" na iPhone 6.
Jeśli próbujesz naprawić telefon, który ma Activation Lock-nie pozwoli Ci ustawić go na telefonie bez czyjegoś hasła iCloud-stop. To nie jest warte swojego czasu, chyba że robisz to dla doświadczenia lub eksperymentów naprawczych. Można spędzić dużo czasu na szukaniu Activation Lock obejścia, ale żaden z nich naprawdę działa.  

Chcesz naprawić swojego iPhone'a? Wybierz sprawdzony serwis Apple w Krakowie