Czy iPhone 8 będzie miał baterię jak iPhone 7 Plus?

Niemal co tydzień pojawiają się najnowsze plotki związane ze specyfikacją kolejnego iPhone'a. Nie trzeba słuchać bardziej ekstremalnych i zbyt futurystycznych pomysłów, ale możemy liczyć na te rozsądne, jak choćby świeża wiadomość o zwiększeniu wytrzymałości baterii. Czy iPhone 8 dostanie taką baterię jak iPhone 7 Plus?

Lekcje z poprzednich lat podpowiadają nam, że duża część plotek zawsze jest prawdziwa. Oczywiście nie mamy na myśli plotek o ekstremalnych funkcjach, ale o szczegółach sprzętu.

Bateria telefonu i wytrzymałość urządzenia są bardzo ważne zarówno dla użytkowników, jak i dla serwisów naprawczych.

Zakładamy, że baterie litowo-jonowe zostaną kiedyś wymienione, ale na pewno nie w 2017 roku. Z tego, co się spodziewamy, nowy iPhone musi się jednak ukazać w tym roku, ponieważ jest to jego 10. rocznica, więc powinien być wielkim hitem. Rozwiązaniem tego problemu jest rozszerzenie wytrzymałości i, bądźmy szczerzy, byłoby to bardzo przydatne dla iPhone'ów, które poza tym są raczej słabe w tej kategorii.

Problem ogólny

Jako dumny posiadacz iPhone'a 7 wiem z własnego doświadczenia, że urządzenie może pracować przy minimalnym użytkowaniu tylko przez 18-20 godzin, więc trzeba je ładować przynajmniej raz dziennie. Wczoraj na przykład zapomniałem go naładować, więc przed godziną 18 poziom baterii spadł do kilku procent. Ponieważ zostawiłem ładowarkę w biurze, wieczorem, przed próbą mojego zespołu, całkowicie się rozładowała, co było dość irytujące, ponieważ chcieliśmy nagrać za jej pomocą film.

Na podstawie mojej historii mogę przypuszczać, że wszyscy użytkownicy byliby zadowoleni, gdyby urządzenie z najwyższej półki było w stanie pracować przez 25-30 godzin.

Wszyscy byliby zadowoleni

Ponieważ bateria litowa z pewnością jeszcze przez jakiś czas będzie obecna na rynku, Apple ma dwie możliwości, aby osiągnąć tak bardzo pożądane wydłużenie czasu pracy na baterii. Pierwszą z nich jest umieszczenie większej baterii w urządzeniu, co oznaczałoby, że albo wielkość wewnętrznego sprzętu musiałaby zostać zmniejszona, albo ramka telefonu musiałaby być większa - nie zapominajmy, że kabel jack został usunięty z tego samego powodu. Innym rozwiązaniem jest wymiana sprzętu na bardziej kompaktowy i przeprojektowanie systemu iOS w celu oszczędzania baterii.

W pozostałych przypadkach system iOS dobrze wykorzystuje baterię, nawet aplikacje takie jak Facebook, które zużywają dużo energii, ale nie sądzę, abyśmy je usunęli!

Wracając do dwóch poprzednich wypowiedzi, Ming-Chi Kuo, który w kręgach Apple'a uchodzi za wiarygodnego analityka, podejrzewa, że oba rozwiązania się sprawdzą. Oczywiście nie jest to tylko strzał w ciemno, ale przytacza on logiczne argumenty.

Pierwszy z nich dotyczy płyty, która została przeprojektowana i zajmuje znacznie mniej miejsca.

Wyświetlacze LED i OLED

Druga cecha, która może być bardziej interesująca dla użytkowników. Apple zamówiło u Samsunga, swojego największego konkurenta, 100 milionów wyświetlaczy OLED. Ta ogromna liczba może sugerować, że nowe iPhone'y będą wyposażone w takie wyświetlacze. Wszystkie poprzednie iPhone'y miały wyświetlacze LCD, więc tę zmianę możemy uznać za innowację. Do najważniejszych różnic między tymi dwoma wyświetlaczami należą ich rozmiary i zapotrzebowanie na energię. Mówiąc prościej, OLED zużywa mniej energii i ma mniejszy rozmiar.

Co więcej, według najnowszych plotek wyświetlacz kolejnego iPhone'a będzie szerszy, do tego stopnia, że zewnętrzna krawędź urządzenia zostanie zredukowana do minimum lub w ogóle zniknie. W wyniku tej zmiany iPhone 8 o mniejszym rozmiarze otrzyma taką samą baterię, jaką ma iPhone 7 Plus. Teraz iPhone 7 ma baterię o pojemności 1960 mAh, ale iPhone 7 Plus ma mocniejszą baterię o pojemności 2900 mAh. Różnica między tymi dwiema liczbami jest nadal dość duża, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że rozmiar nowego iPhone'a będzie mniejszy, a jego wyświetlacz OLED będzie zużywał znacznie mniej energii niż dotychczas używany wyświetlacz LCD, możemy założyć poprawę wytrzymałości urządzenia. Pod koniec dnia być może uda się też nagrać kilka filmów. Mam nadzieję, że te pogłoski są prawdziwe!