Dlaczego ważne jest tworzenie kopii zapasowych danych: 5 sposobów na zabezpieczenie informacji

Dlaczego warto wykonać kopię zapasową danych: 5 sposobów na zabezpieczenie informacji
Większość z nas przechowuje w swoich telefonach poufne dane, takie jak hasła i informacje o kartach bankowych. Jeśli nasz telefon wpadnie w niepowołane ręce, to samo stanie się z naszymi osobistymi i ważnymi informacjami. Dane mogą zostać utracone i uszkodzone, lub co gorsza, skradzione. Aby uchronić się przed takimi błędami i atakami, regularne tworzenie kopii zapasowych danych powinno stać się nawykiem. Tworzenie kopii zapasowych pozwoli Ci na bezproblemowy dostęp do plików i informacji przechowywanych w chmurze za pomocą urządzeń pomocniczych lub zapasowych.

Dlaczego tworzenie kopii zapasowych danych jest ważne?

Polegamy na naszych urządzeniach elektronicznych, aby przechowywać nasze dane. Używamy takich urządzeń jak telefony komórkowe, laptopy, zewnętrzne dyski twarde, pamięci flash i wiele innych. Ale co zrobić, gdy napotykają one na problemy, które prowadzą do utraty danych? Jeśli nie aktualizujesz kopii zapasowych danych, ryzykujesz, że będziesz miał nieaktualne dane do pracy, szkoły lub celów osobistych.

Ale jeśli w ogóle nie wykonasz kopii zapasowej danych, stracisz wszystkie dane, które zgromadziłeś od dnia, w którym zacząłeś używać urządzenia pamięci masowej. Z drugiej strony, posiadanie dobrej kopii zapasowej danych gwarantuje, że niezależnie od tego, co stanie się z Twoim urządzeniem, pliki pozostaną nienaruszone i będzie można z nich korzystać i przeglądać je w przyszłości.

Gdzie należy przechowywać kopie zapasowe?

W dzisiejszych czasach mamy wiele opcji, jeśli chodzi o tworzenie kopii zapasowych informacji. Starym i sprawdzonym sposobem jest korzystanie z zewnętrznych dysków twardych, takich jak pendrive'y i zewnętrzne dyski twarde, które mogą przechowywać do 4 terabajtów danych, np. WD MyBook Duo 4TB firmy Western Digital.

Istnieją jednak opcje cyfrowe, takie jak liczne usługi w chmurze dostępne dla wszystkich typów użytkowników. Możesz korzystać z telefonu komórkowego lub komputera, ale dostawcy usług w chmurze nie stosują dyskryminacji. Prawdopodobnie słyszałeś o DropBox, Google Drive i podobnych dostawcach, którzy dają użytkownikom darmową przestrzeń dyskową w chmurze po prostym zarejestrowaniu się. Radzimy Ci, abyś skorzystał z tych darmowych przestrzeni dyskowych!

Jak możesz chronić swoje dane?
Masz pecha i straciłeś swoje dane bez kopii zapasowej? Wtedy najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów! Jeśli oddajesz swój telefon do naprawy, najpierw podejmij te dodatkowe środki, aby chronić swoje dane:

1. Zrób kopię zapasową danych
Czy jest to prosta wymiana ekranu lub bardziej skomplikowana naprawa urządzenia, wiele rzeczy może pójść nie tak podczas naprawy, które mogą dalej uszkodzić urządzenie. W mało prawdopodobnym przypadku, że tak się stanie, można zapobiec utracie danych, upewniając się, że informacje są zawsze w kopii zapasowej. W większości smartfonów można ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowych, więc nie trzeba tego robić ręcznie. 

Kopię zapasową danych można utworzyć na dwa sposoby. Możesz przejść do ustawień urządzenia i ręcznie wykonać kopię zapasową. Lub, jak już wcześniej wspomniano, można również ustawić go na automatyczne tworzenie kopii zapasowych, dzięki czemu dane będą tworzone regularnie. 

Inną metodą jest podłączenie urządzenia do komputera. W przypadku użytkowników systemu iOS tworzenie kopii zapasowych jest bezproblemowe, o ile masz zainstalowany program iTunes. W przypadku użytkowników systemu Android istnieje kilka sposobów tworzenia kopii zapasowych informacji. Możesz to zrobić, przesyłając pliki przez USB, korzystając z oprogramowania innych firm lub synchronizując swoje konto Google z usługą Google Drive lub Google Backup and Sync. 

Jeśli tworzysz kopię zapasową swojego urządzenia za pomocą kabla USB dostarczonego z urządzeniem, musisz włączyć debugowanie USB i ręcznie wybrać pliki do utworzenia kopii zapasowej. Korzystając z oprogramowania innych firm, możesz utworzyć kopię zapasową całego urządzenia i przywrócić dane, podobnie jak działa kopia zapasowa systemu iOS. Większość z tych aplikacji nie jest jednak darmowa. 

Jeśli Twoje konto Google jest zsynchronizowane z usługą Dysk Google, kopia zapasowa danych może być tworzona w chmurze. Jeśli synchronizuje się z usługą Google Backup and Sync, dane będą przechowywane lokalnie na komputerze.

Tworzenie kopii zapasowej systemu Android na komputerze może być nieco mylące. Jeśli masz jakiekolwiek trudności z tworzeniem kopii zapasowej urządzenia z systemem Android, należy zwrócić się o pomoc do naszych techników.

Nawet jeśli nie są coraz telefon naprawiony, tworzenie kopii zapasowych danych powinny być wykonywane regularnie, dzięki czemu można odzyskać i dostęp do danych w dowolnym momencie, nawet jeśli nie masz swojego głównego urządzenia z tobą.

2. Wyloguj się z kont i wyłącz kody dostępu
Niektóre naprawy telefonów mogą trwać dłużej i jeśli nie chcesz czekać na swoje urządzenie, będziesz musiał upuścić je i odebrać w późniejszym terminie. Należy wyłączyć hasła i inne blokady, więc technicy będą mogli łatwo zablokować i odblokować urządzenie podczas naprawy.

Aby chronić swoją prywatność, należy wylogować się ze wszystkich aplikacji, zwłaszcza z kont w mediach społecznościowych i chmurze. Można też pobrać i używać aplikacji, która pozwoli na tworzenie haseł i zabezpieczanie plików bez konieczności wylogowywania się z kont.

3. Usuń kartę SIM i zewnętrzne karty pamięci
Większość smartfonów ma ogromne pojemności pamięci masowej. Ale jeśli nadal używasz zewnętrznych kart pamięci, nie zapomnij usunąć ich wraz z kartą SIM przed oddaniem go do naprawy. Karty te są małe i mogą łatwo zostać zgubione podczas naprawy. Jeśli Twoje urządzenie czeka w kolejce na naprawę, przez pewien czas nie będziesz mógł odbierać i wykonywać połączeń i SMS-ów, dlatego warto tymczasowo włożyć kartę SIM do telefonu zapasowego lub rezerwowego.

4. Wyczyść swoje dane
Nie chcesz przechodzić przez kłopot wylogowywania się z kont lub pobierania aplikacji chroniących prywatność? Po wykonaniu kopii zapasowej urządzenia i wszystkich jego danych, można pominąć wylogowanie z kont, wykonując reset fabryczny na urządzeniu, aby wymazać wszystko. Dzięki temu nikt nie będzie miał dostępu do Twoich danych ani ich nie ukradnie. 

W przypadku użytkowników systemu iOS wystarczy przejść do Ustawienia > Ogólne > Resetuj > Wymaż całą zawartość i dane. 

Dla użytkowników Androida, przejdź do Ustawienia > Kopia zapasowa i reset > Fabryczne resetowanie danych. Po wyświetleniu monitu dotknij opcji Resetuj telefon.

Po naprawieniu telefonu można łatwo odzyskać i przywrócić dane z kopii zapasowej, podłączając telefon do komputera lub pobierając kopię zapasową bezpośrednio na urządzenie po zalogowaniu się do powiązanej wiadomości e-mail.

5. Upewnij się, że współpracujesz z renomowanymi punktami napraw
Technologia stała się tak istotna, że miliony tech repair shops wyskoczyły na całym świecie. Nawet gęsto zaludnione obszary mają swoje własne sklepy naprawy tech te dni! Z tonami wyborów tam, to może być trudne do znalezienia techników można zaufać z urządzeń i danych.

Aby upewnić się, że pracujesz z warsztatów, które można zaufać, czytać opinie, przeglądać strony internetowe i obserwować, jak radzą sobie z zapytaniami! Dobrym pomysłem jest również zapytać ludzi, których znasz, gdzie naprawiają swoje urządzenia.