Części, które można i nie można zamieniać między modelami iPhone'a 13

Wiele osób kupuje iPhone'y, i jest tylko kilka modeli iPhone'ów (w stosunku do, powiedzmy, telefony z systemem Android). To jest dobre dla naprawy: iPhone z busted pokładzie może nadal mieć działający aparat, wyświetlacz, głośnik, i wiele więcej, które mogą być zbierane do naprawy.

Chyba Apple idzie z jego sposób, aby powstrzymać Cię od wymiany części między iPhone'ami. Co, coraz częściej, robi.

Więc dostaliśmy w zwyczaju w ciągu ostatnich kilku lat do testowania, które części można zamienić między iPhone'ami. Testujemy między tymi samymi modelami (iPhone 13 na iPhone 13, 13 Pro na 13 Pro) oraz na linii podziału "Vanilla"/"Pro" (iPhone 13 na iPhone 13 Pro). Wcześniej testowaliśmy iPhone'a 11 i iPhone'a SE drugiej generacji w zestawieniu z iPhone'em 8 (jego niemal identycznym poprzednikiem). 

W zeszłym roku testowaliśmy iPhone 12, który dostarczony z tylnym aparatem, który nie mógł być zamieniony, podczas gdy Apple dostarczył dokumenty do swoich techników sugerujących, że było to celowe. Późniejsze aktualizacje oprogramowania sprawiły, że kamery działały, ale dodały ostrzeżenie o nie "oryginalnym" aparacie wewnątrz.

Teraz, że mamy rozebrany iPhone 13 Pro, mamy do czynienia z jeszcze jednym wczesnym dni części-swapping conundrum. Od momentu opublikowania tego postu, wymiana ekranu w iPhone 13 wyłącza Face ID całkowicie. To może się zmienić, lub może to być punkt zwrotny w kampanii Apple, aby zablokować naprawę poza jej zakresem.

W międzyczasie, trzymaliśmy podnosząc iPhone 13 części i umieszczając je w innych 13 jednostek. Aby ustawić oczekiwania: w przeciwieństwie do serii 12, istnieje znacznie mniej podobieństw między "Pro" i "Vanilla" modeli 13 linii, więc to, co mamy nadzieję, że jest przenośność wewnątrz tych samych modeli. Oto co możemy powiedzieć:

Wyświetlacz

Zamiana z tym samym modelem: Tak, ale bez Face ID, True Tone, czy automatycznej jasności i z ostrzeżeniem o "oryginalności".
Jak zauważono w naszym teardown, 13 seria dodaje nowy minus do DIY lub niezależnych napraw wyświetlacza warsztat (i kosztować telefon jeden punkt w naszym wyniku naprawy): Face ID już nie działa. Przyjaciel tech naprawy donosi, że wsparcie Apple powiedział im, że zostanie to naprawione w przyszłej aktualizacji oprogramowania iOS. Wydaje się dziwnym zbiegiem okoliczności, że części-parowanie błąd będzie się zdarzyć, aby być tym, który nie został naprawiony przed uruchomieniem, dla dwóch głównych wydań iPhone z rzędu.

Jeśli ten problem trzyma, to jest najbardziej niepokojący znak jeszcze Apple zamiar przynieść wszystkie naprawy pod autoryzowanym tylko dach. Apple zabrał zdrowie baterii i statystyki dla wszystkich baterii zainstalowanych bez Apple w domu narzędzi programowych, ale bateria nadal pracował. Dając właścicielom iPhone'a wybór między ekranem zamiennym, dla którego Apple ustala cenę, a ekranem innej firmy (nawet prawdziwy ekran zebrany z innych telefonów), który wyłącza wiele funkcji, w tym zdolność do uniknięcia wpisania kodu dostępu z każdym telefonem odblokować? To jest coś innego, i to jest coś, co warto walczyć o.


Bateria iPhone'a 11 / Tylko część

Bateria iPhone'a 13 Pro, po lewej, i bateria iPhone'a 12 Pro.

Zamiana Vanilla/Pro: Nie, fizycznie niemożliwe (rozmiar/kształt).
Zamiana z tym samym modelem: Tak, ale "autentyczne" ostrzeżenie i brak opcji zdrowia baterii lub wydajności.
Jak stało się nową normą, każda bateria zainstalowana w iPhone bez użycia oprogramowania naprawczego Apple jest postrzegana jako nie "oryginalne". To wyświetla ostrzeżenie, które zaczyna się na ekranie blokady, a następnie migruje do aplikacji Ustawienia. I usuwa zdolność do zobaczenia stanu baterii, przydatny marker dla kiedy trzeba wymienić. To nie jest wielki, Bob. Ale przynajmniej można uzyskać sok z rzeczy.

Moduł kamery iPhone 12 Pro, góra, i moduł kamery iPhone 13 Pro.

Same-model swaps: Tak, ale "autentyczne" ostrzeżenie jest obecne
To jest jak Apple chciał swapped aparat do funkcjonowania: pracy, ale z ostrzeżeniem. Jest to prawie śmieszne, ponieważ nie ma prawie żadnych kamer iPhone'a innych firm (spojrzeliśmy). Każda kamera, którą zainstalujesz w iPhonie, została wyprodukowana przez Apple; "autentyczny" problem polega na tym, że Apple nie widział żadnych przychodów z napraw z twojej zamiany.