W telefonie iPhone jest napisane "Brak karty SIM" - co robić?

Może się zdarzyć, że na telefonie iPhone pojawi się komunikat "Brak zainstalowanej karty SIM". Komunikat ten pojawia się zwykle w lewym górnym rogu wyświetlacza telefonu. Mimo że nie dotknąłeś karty SIM, nie możesz wykonywać ani odbierać połączeń, nie możesz też korzystać z danych komórkowych.

Karta SIM jest istotnym elementem technologii - i zazwyczaj nie myślimy o niej, dopóki nie pojawi się z nią problem. Dlatego warto wiedzieć, jak naprawić błąd "Brak karty SIM" w telefonie iPhone.

Zobaczmy, jakie kroki należy podjąć, aby naprawić ten błąd.

Dlaczego iPhone wyświetla błąd "Brak karty SIM"?

Dla wielu może to być oczywiste, ale iPhone mówi "Brak SIM", ponieważ po prostu nie jest w stanie wykryć karty SIM. Karta SIM jest włożona do zasobnika karty SIM, ale w jakiś sposób iPhone myśli, że jej tam nie ma.

Wszystkie karty SIM, choć zawierają ogromne ilości danych, są maleńkie i istnieje wiele problemów, które mogą powodować wyświetlanie przez iPhone'a komunikatu "Brak karty SIM".

Błąd "Brak karty SIM" może być zarówno problemem sprzętowym, jak i programowym. Oto najczęstsze problemy, które mogą go powodować:

  • Karta SIM nie jest prawidłowo umieszczona w podstawce.
  • Wystąpił problem z aktualizacją systemu iOS
  • Karta SIM jest uszkodzona
  • Wystąpiła jakaś usterka w systemie.

Jak naprawić błąd Brak SIM?

Teraz czas sprawdzić, jak można rozwiązać ten problem. Jeśli iPhone mówi "Brak karty SIM", możesz wykonać następujące kroki, aby rozwiązać problem:

1. Wysuń tackę SIM iPhone'a, aby sprawdzić, czy karta się nie odczepiła.

Najpierw spróbuj zlokalizować tackę SIM w telefonie iPhone. Gdy tylko ją znajdziesz, będziesz potrzebował małego spinacza, który wsuniesz w otwór w tacce SIM. Może być konieczna lekka siła nacisku, ale pamiętaj, że masz do czynienia z delikatnym gadżetem firmy Apple, więc musisz zachować ostrożność.

Jeśli udało Ci się wysunąć tackę SIM iPhone'a, sprawdź, czy na tacce nie nagromadził się brud lub czy karta w jakiś sposób się nie odkleiła. Wyczyść tackę i jej okolice - również w tym przypadku należy to robić dość delikatnie.

Po naprawieniu i wyczyszczeniu tacy spróbuj umieścić ją z powrotem na swoim miejscu. Odczekaj około minuty i sprawdź, czy komunikat o błędzie "Brak karty SIM" zniknął. Jeśli Twój iPhone nadal go wyświetla, przejdź do następnego kroku.

2. Włączanie i wyłączanie trybu samolotowego

Być może występują jakieś problemy z siecią i konieczne jest przełączenie danych komórkowych. Choć problem jest prawdopodobnie spowodowany jakimś innym błędem, zdecydowanie warto spróbować. Po pierwsze, otwórz Centrum sterowania i włącz, a następnie wyłącz Tryb samolotowy.

To szybka metoda - jeśli nie widzisz już komunikatu o błędzie, problem jest rozwiązany. Jeśli jednak Twój iPhone nadal pisze "Brak karty SIM", musisz wypróbować naszą następną wskazówkę.

3. Wypróbuj inną kartę SIM

Czy jesteś pewien, że problemem nie jest karta SIM? Jeśli masz wątpliwości, pożycz kartę SIM od kogoś z rodziny lub znajomego i włóż ją do telefonu.

Jeśli komunikat o błędzie "Brak karty SIM" nie zniknie, nie jest to wina Twojej karty. Musisz więc dalej rozwiązywać ten problem.

4. Zrestartuj iPhone'a

Ponowne uruchomienie to uniwersalne rozwiązanie wielu problemów z telefonem iPhone. Wiele problemów można rozwiązać za pomocą tego prostego kroku, ponieważ często problem jest spowodowany usterką w systemie.

Aby ponownie uruchomić iPhone'a 11, iPhone'a XR/XS lub iPhone'a X, naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski zmniejszania głośności i prawy przycisk boczny, aż zobaczysz suwak Wyłączanie. Teraz musisz przeciągnąć suwak i poczekać, aż urządzenie Apple się wyłączy. Teraz możesz z powrotem włączyć iPhone'a.

Aby ponownie uruchomić iPhone'a SE, iPhone'a 8, iPhone'a 7, iPhone'a 6, iPhone'a 5 lub wcześniejsze modele, naciśnij i przytrzymaj przycisk Uśpij/Obudź, aż zobaczysz suwak Wyłączanie.

5. Aktualizuj system iOS

Od czasu do czasu w systemie może pojawić się usterka, która spowoduje, że iPhone zacznie mówić "Brak karty SIM". Apple dość szybko naprawia takie błędy, więc jeśli zaktualizujesz system iOS do najnowszej wersji, ten komunikat o błędzie powinien szybko zniknąć.

Aby sprawdzić, czy dostępna jest aktualizacja systemu iOS, przejdź do Ustawień, a następnie kliknij w Ogólne i w Uaktualnienia oprogramowania. Jeśli okaże się, że powinieneś zaktualizować iPhone'a, aby uzyskać najnowszą wersję oprogramowania, kliknij w Pobierz i zainstaluj.

Pamiętaj, aby przed pobraniem nowej aktualizacji utworzyć kopię zapasową iPhone'a.

6. Resetowanie fabryczne iPhone'a

Jeśli chcesz fabrycznie zresetować iPhone'a, najpierw przejdź do Ustawień, kliknij w Ogólne, stuknij w Resetuj, a następnie w Wyzeruj całą zawartość i ustawienia.

Aby wymazać wszystkie dane, będziesz potrzebować swojego identyfikatora Apple ID i kodu dostępu.

W tym kroku musisz zachować ostrożność, ponieważ po przywróceniu ustawień fabrycznych iPhone'a usuwasz wszystkie dane zapisane na urządzeniu Apple. Upewnij się, że przed wykonaniem tego kroku wykonasz kopię zapasową telefonu.

7. Jeśli nic nie pomogło, prawdopodobnie jest to problem sprzętowy

Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe wskazówki, aby rozwiązać problem, a mimo to na Twoim iPhonie nadal widnieje komunikat "Brak karty SIM", prawdopodobnie powinieneś udać się do technika w punkcie naprawy iPhone'ów.

Co to jest karta SIM i do czego służy?

Choć o kartach SIM mówimy dość często, tylko nieliczni znają ich prawdziwe przeznaczenie. Zasadniczo karta SIM jest kartą pamięci. Łączy ona iPhone'a z siecią komórkową operatora i umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wiadomości tekstowych, a także korzystanie z danych komórkowych. Choć ta niewielka karta jest dość odporna, bardzo ważne jest, aby o nią dbać i utrzymywać tackę karty SIM w czystości.

Uwagi końcowe

Ponieważ technologia nas otacza, nieuniknione jest napotkanie z czasem problemów. Problemy te można jednak rozwiązać, stawiając odpowiednią diagnozę.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci naprawić komunikat o błędzie "Brak karty SIM" w telefonie iPhone. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych usług naprawy iPhone'a lub produktów, możesz skontaktować się z nami tutaj.

Przeczytaj także:

Jak chronić ekran iPhone'a?

Najlepsze sposoby ochrony iPhone'a przed uszkodzeniami

Co zrobić, gdy słuchawki AirPods nie chcą się włączyć?

Jak znaleźć zgubionego iPhone'a?

Co zrobić, gdy iPad nie chce się włączyć?