Kopie zapasowe urządzeń - jak ważne są naprawdę?


Jeśli czytasz ten blog, są szanse, że otrzymałeś bardzo dobrze znaną wiadomość, że Twoje urządzenie "nie zostało skopiowane w ciągu x tygodni" lub "nie ma wystarczającej ilości pamięci". Niezależnie od tego, czy posiadasz iPhone'a, Macbooka, komputer PC czy iPada, pewnie nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się zignorować ten komunikat, myśląc, że może poczekać na inny dzień. Ale informacje zapisane na Twoim urządzeniu, czy to zdjęcia, filmy, czy dokumenty, są dla Ciebie bardzo ważne. Dlaczego więc warto zawsze dbać o swoją technologię, tworząc kopię zapasową urządzenia?

W tym blogu odpowiemy na to pytanie i nie tylko - poznasz definicję kopii zapasowej i dowiesz się, jak tworzyć kopie zapasowe wszystkich swoich urządzeń.

Czym dokładnie jest kopia zapasowa?

Wykonując kopię zapasową urządzenia, zasadniczo tworzysz kopię wszystkich danych urządzenia i przechowujesz ją w innym miejscu na wypadek utraty danych. Wiele telefonów ma usługi automatycznego tworzenia kopii zapasowych, które można włączyć w ustawieniach, a iPhone'y mają kopie zapasowe iCloud oraz kopie zapasowe iTunes.

Jaka jest korzyść z kopii zapasowej i dlaczego Twoje urządzenie namawia Cię do jej wykonania?
Każdy doświadcza problemów technicznych z urządzeniami. A jeśli stracisz dane, nie mając kopii zapasowej urządzenia, tracisz o wiele więcej niż tylko kontakty! Nawet jeśli przeniesiesz wszystkie swoje dane do usług takich jak iCloud czy Dropbox, nadal powinieneś wykonywać twarde kopie zapasowe swoich urządzeń. Przywracanie wszystkich danych z systemów pamięci masowej, takich jak iCloud czy Dropbox, może być czasochłonne i frustrujące, nawet jeśli przechowujesz w nich wszystkie swoje aplikacje, muzykę, zdjęcia itp. Ponowne zainstalowanie wszystkich tych danych na urządzeniu może zająć wiele godzin. Ale jeśli wykonasz kopię zapasową urządzenia, zajmie to tylko kilka minut!

Jak zrobić kopię zapasową urządzenia

Istnieje wiele różnych sposobów tworzenia kopii zapasowych urządzeń, więc przejdziemy do kilku rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych poniżej, aby pomóc Ci określić, co działa najlepiej dla Ciebie. 

1. Telefony

Android: Telefony z systemem Android mają wbudowaną w telefon usługę tworzenia kopii zapasowych, która automatycznie tworzy kopię zapasową ustawień urządzenia, kontaktów, danych aplikacji itp. Aby włączyć automatyczną kopię zapasową, otwórz aplikację Ustawienia w telefonie z Androidem i wybierz System, a następnie wybierz Kopia zapasowa. Stąd możesz włączyć zarówno automatyczną kopię zapasową, jak i "Kopię zapasową na Dysk Google", która będzie automatycznie tworzyć kopię zapasową danych, takich jak zdjęcia, wideo, dokumenty itp. na Dysk Google.

iPhony i iPady: Kopię zapasową iPhone'a lub iPada można wykonać na kilka sposobów. Apple sugeruje korzystanie z usługi iCloud lub używanie komputera do tworzenia kopii zapasowych.

Aby wykonać kopię zapasową za pośrednictwem iCloud, upewnij się, że masz połączenie z siecią Wi-Fi. Następnie przejdź do Ustawień, [Twoje imię] i stuknij w iCloud. Następnie upewnij się, że kopia zapasowa iCloud jest włączona, dzięki czemu iCloud będzie codziennie automatycznie tworzyć kopię zapasową iPhone'a lub iPada. Możesz też wybrać opcję "Utwórz kopię zapasową teraz", aby natychmiast rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej.

Aby utworzyć kopię zapasową za pośrednictwem komputera, najpierw podłącz iPhone'a lub iPada do komputera. Jeśli masz macOS Catalina, otwórz Findera, a jeśli masz macOS Mojave lub komputer PC, otwórz iTunes. W Finderze lub iTunes zlokalizuj iPhone'a lub iPada na swoim komputerze. Następnie wybierz "Utwórz kopię zapasową teraz".

2. Komputery

Komputery PC: Jeśli posiadasz komputer PC z systemem Windows, wybierz przycisk Start, a następnie wybierz Panel sterowania > System i konserwacja > Kopia zapasowa i przywracanie. W tym miejscu można skonfigurować kopię zapasową, jeśli jeszcze nie została utworzona, lub ręcznie utworzyć nową kopię zapasową (w tym celu wystarczy kliknąć "Utwórz kopię zapasową teraz").

Komputery Mac: W przypadku komputerów Mac możesz również użyć iCloud jako usługi tworzenia kopii zapasowych do przechowywania plików, zdjęć itp. Możesz też tworzyć kopie zapasowe na komputerze Mac za pomocą metody o nazwie Time Machine, która jest wbudowaną funkcją tworzenia kopii zapasowych na komputerze Mac. Aby tworzyć kopie zapasowe za pomocą Time Machine, potrzebujesz zewnętrznego urządzenia pamięci masowej, takiego jak dysk do tworzenia kopii zapasowych. Po zakupie takiego urządzenia przejdź do Apple Menu > Preferencje systemowe > Time Machine. W tym miejscu możesz wybrać swój dysk zapasowy. Po skonfigurowaniu dysku zapasowego Time Machine będzie automatycznie wykonywać okresowe kopie zapasowe.

Twoje urządzenie przechowuje niektóre z Twoich najbardziej osobistych i prywatnych informacji, więc dlaczego czekać na to, co nieuniknione, aby się wydarzyć? Następnym razem, gdy zobaczysz tę irytującą wiadomość na swoim urządzeniu, nie wahaj się iść naprzód i zrobić kopię zapasową!