Jak utrzymać iPhone'a w czystości podczas pandemii koronawirusów

Koronawirus na iPhone'a: Teraz, kiedy koronawirus osiągnął poziom pandemii, z tysiącami zachorowań i licznymi ofiarami śmiertelnymi, musimy zacząć zwracać większą uwagę na niektóre z naszych codziennych praktyk higienicznych.

Najbardziej podstawową wskazówką jest regularne mycie rąk antybakteryjnym płynem do mycia rąk przez 20 sekund i unikanie dotykania twarzy. (Kup tutaj: CAREX Liquid Hand Soap, 500 mL) Niektórzy inwestują w środki do odkażania rąk i maseczki na twarz, aby zapewnić sobie dodatkową ochronę.

Jest jednak jeden czynnik, który wiele osób nadal zaniedbuje: ich smartfony! Co zatem mogą zrobić użytkownicy iPhone'ów, aby utrzymać je w czystości i zminimalizować ryzyko zakażenia?

Bądźmy przez chwilę realistami.

Choroba Covid-19 jest obecna i jest bardzo zaraźliwa.

W chwili obecnej wciąż jeszcze wiele nie wiemy o koronawirusie. To nie jest grypa.... to coś nowego.

Nie wiemy, jak długo może przetrwać na powierzchniach. Nie wiemy, jak długo potrwa ta pandemia ani jak poważny może być jej przebieg.

Wiemy natomiast, że ryzyko zakażenia zmniejsza się dzięki prostym praktykom higienicznym. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że używanie smartfonów może nam nie pomóc.

Nieustannie dotykamy naszych iPhone' ów rękami, przeglądając wiadomości, zdjęcia i media społecznościowe. Następnie przykładamy je do twarzy, gdy odbieramy telefon.

Ekran może być siedliskiem bakterii i narażać nas na infekcje. Nie chodzi tylko o nas. Jeśli masz bliskich, którzy korzystają z Twojego urządzenia w domu, mogą oni sami wejść w kontakt z bakteriami.

To samo dotyczy wszystkich iPadów i podobnych urządzeń w domu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak bardzo "zainfekowane" może być Twoje urządzenie iPhone. Spójrz na poniższe badania przeprowadzone przez insurance2go.co.uk, które pokazują, jak wiele bakterii i drożdży pojawia się w smartfonach inkubowanych w temperaturze 30°C przez 48 godzin:

Co zatem możemy zrobić, aby ograniczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem przez nasz smartfon?

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest mycie rąk po powrocie ze sklepu lub po kontaktach towarzyskich. Mydło pomoże rozbić zewnętrzną warstwę wirusa i ograniczy jego skuteczność.

Zmniejszy to ryzyko przeniesienia go na urządzenia, klawiatury laptopów lub inne powierzchnie. Nie zawsze jest to jednak praktyczne, gdy stale masz przy sobie smartfon.

Wystarczy jeden uścisk dłoni z klientem, a następnie otwarcie pliku w telefonie, aby z łatwością zarazić się wirusem.

Dlatego właśnie właścicielom smartfonów zaleca się obecnie, aby poświęcali więcej czasu na odpowiednie czyszczenie swoich telefonów, co pozwoli ograniczyć ryzyko. Ważne jest tu słowo odpowiednie.

Jeśli zrobisz zbyt mało, możesz nie zmniejszyć ryzyka infekcji. Jeśli zrobisz za dużo, możesz uszkodzić iPhone'a. Zachowaj ostrożność, używając do czyszczenia iPhone'a płynów dezynfekujących i nawilżanych chusteczek antybakteryjnych. (Kup tutaj: Kleenex Antibacterial Wipes i 100szt Alcohol Free Hand or Facial Wipes)

Jeśli będziesz zbyt szorstko wycierać ekran mokrymi chusteczkami, możesz uszkodzić powierzchnie ochronne.

Jeśli użyjesz zbyt dużej ilości płynu, może on dostać się do portów i mikrofonów, powodując dalsze uszkodzenia. Chusteczki i środki czyszczące zawierające ostre substancje chemiczne mogą także uszkodzić materiały, z których wykonano iPhone'a.

Nie używaj niczego, co zawiera wybielacz.

Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie ekranu i ograniczyć jego funkcjonalność w zakresie funkcji ekranu dotykowego lub zabezpieczeń.

Co Apple ma do powiedzenia na temat sytuacji związanej z koronawirusem?

Istnieją mieszane raporty na temat najlepszych metod czyszczenia smartfonów. Firma Apple doradzała użytkownikom iPhone'ów i iPadów, aby w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 na urządzeniach ograniczyli się do szmatki i odrobiny wody z mydłem.

Teraz firma twierdzi, że można używać wilgotnych chusteczek dezynfekujących z 70% alkoholem izopropylowym. (Kup tutaj: 99,9% Isopropyl Alcohol na Amazon). Ta zmiana w polityce firmy odzwierciedla rosnące zaniepokojenie użytkowników iPhone'ów na całym świecie problemem koronawirusa. Co więcej, firma Apple jest wyraźnie świadoma potencjalnego ryzyka związanego z koronawirusem i zaniepokojona jego rozprzestrzenianiem się wśród swoich akcjonariuszy, pracowników i konsumentów.

Właśnie odwołała premierę iPhone'a 9. W tej chwili nie wiadomo, kiedy odbędzie się to wydarzenie. Nie byłoby jednak dobrze, gdyby po zaleceniu przestrzegania zasad dystansu społecznego i poprawy higieny ekranu fani zaczęli szukać telefonów.

Czy można zrobić coś jeszcze, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem?

Niektórzy użytkownicy iPhone'ów mogą rozważyć zalety etui UV na swoje urządzenie. Polega to na tym, że takie etui poddaje smartfon działaniu światła ultrafioletowego, które zabija bakterie.

Choć nie ma dowodów na to, że takie rozwiązanie zabije koronawirusa w iPhone'ach, może pomóc i uspokoić zaniepokojonych użytkowników.

Innym sposobem może być ograniczenie liczby przyłożeń telefonu do twarzy. Rozmawiaj przez zestawy słuchawkowe (bezprzewodowe słuchawki douszne kupisz tutaj: Bezprzewodowe słuchawki douszne), przez zestaw głośnomówiący lub przez Facetime, aby ograniczyć bezpośredni kontakt ekranu telefonu z twarzą.

Nie powinno to być zbyt trudne dla tych, którzy już nie lubią używać telefonu "normalnie".

Smartfony są także częścią nowych protokołów dystansu społecznego. Jeśli uważasz, by nie podchodzić zbyt blisko innych ludzi, unikasz uścisków dłoni i przytulania. Nie bierz do ręki czyjegoś telefonu, żeby obejrzeć zdjęcie lub sprawdzić informacje kontaktowe. Nie wiesz, gdzie ten telefon był i co znajduje się na jego ekranie.

Pamiętaj, że ekrany iPhone'ów są dość obrzydliwe w najlepszych czasach.

Szczerze mówiąc, wielu z nas mogłoby zastosować lepsze praktyki czyszczenia swoich smartfonów - nawet po zakończeniu epidemii.

Ankieta przeprowadzona przez ZDNet na Twitterze w styczniu wykazała, że 59,9% ankietowanych nigdy nie dezynfekuje swoich telefonów.

Istnieje również sugestia, że 88% dorosłych używa swoich telefonów w łazience.

Dlatego warto używać więcej ściereczek z mikrofibry, wacików i specjalistycznych płynów do regularnego czyszczenia. Może to pomóc w przypadku innych chorób, takich jak grypa i przeziębienia.

Podsumujmy jeszcze raz, co należy robić (i czego nie należy robić)

Zacznijmy od tych, których nie należy używać:

  • Ściereczka z mikrofibry: Aby zmniejszyć ryzyko porysowania ekranu, zamiast ręczników papierowych używaj wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Ściereczka nie zabije bakterii, ale odsunie je od urządzenia mobilnego.
  • Środki do czyszczenia technologii: Istnieje wiele produktów do czyszczenia sprzętu elektronicznego i ekranów, które zabijają bakterie i nie pozostawiają smug.
  • Zakamarki: Użyj wilgotnych wacików, aby wyczyścić wszelkie kłopotliwe miejsca, takie jak gniazda słuchawek lub gniazda kart pamięci.
  • Lampy UV: Produkty takie jak PhoneSoap wykorzystują promieniowanie UV do rozbłysków i zabijania mikroskopijnych bakterii.
  • Chusteczki antybakteryjne: Nie ma nic złego w używaniu chusteczek od czasu do czasu, zwłaszcza jeśli niedawno chorowałeś, ale powinno to być sporadyczne czyszczenie, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe substancje chemiczne.

A czego nie wolno robić

  • Spray do mycia okien: Można by pomyśleć, że środki do mycia szyb i okien będą odpowiednie dla ekranu smartfona, ale mylisz się. Niektóre wyświetlacze mają zabezpieczenia przed olejem i wodą, a stosowanie tych środków chemicznych może być zbyt ostre i prowadzić do stopniowej erozji ekranu.
  • Papier: Ręczniki papierowe mogą być wystarczająco ścierne, aby pozostawić rysy na delikatnych ekranach smartfonów.
  • Alkohol i spraye: Alkohol jest popularnym środkiem czyszczącym, ale możesz ryzykować uszkodzenie urządzenia. Rozcieńczony lub nie, większość sprzedawców zaleca, aby trzymać się z dala od tej metody czyszczenia.
  • Ogólne domowe środki czyszczące: Spray, który obiecuje zabić 99 procent bakterii, jest atrakcyjny, ale substancje chemiczne zawarte w produktach gospodarstwa domowego mogą być zbyt silne.
  • Ocet: Nawet po rozcieńczeniu z wodą istnieje ryzyko usunięcia powłok ochronnych z ekranów urządzeń.

Nie musisz przestać używać iPhone'a - wystarczy, że będziesz to robić w sposób odpowiedzialny.

Nie ma apeli do użytkowników iPhone'ów o zaprzestanie wykonywania połączeń lub korzystania z urządzeń, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nie ma jednak wątpliwości, że lepsza higiena telefonu i częstsze czyszczenie ekranów mogą pomóc.

Należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek czyszczący i ściereczkę, regularnie przecierać ekran i nie dotykać cudzych telefonów. Jeśli to zrobisz i nadal będziesz myć ręce, masz większe szanse na uniknięcie zakażenia koronawirusem.